Nezařazené

Ako pripraviť auto na zimnú sezónu

  1. Zabezpečenie prístupu

Najdôležitejšou úlohou je ešte pred prvým mrazom zabezpečiť, aby dvere vozidla neprimrzli. Prvá pomoc v takomto prípade je rozmrazovač zámkov, silikónový sprej na pánty a v neposlednom rade kontrola tesnenia, poprípade jeho pravidelné pretrenie suchou handrou.

stopy

  1. Ľad musí preč

Snehová čiapka na streche, či kapote auta môže ohrozovať nie len vás, ale aj iných účastníkov cestnej premávky. Kus ľadu letiaci zo strechy vášho auta môže prinútiť za vami idúcich vodičov k neprimeranému brzdeniu, či dokonca spôsobiť nemalé škody. Je dôležité vozidlo pred jazdou riadne pripraviť – štandardnou výbavou by mala byť škrabka, metla a sprej na rozmrazovanie skiel a zrkadiel.

  1. Zimné pneumatiky

Zákon hovorí, že ak je na vozovke súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, je vodič povinný použiť zimné pneumatiky. Tak, ako sme spomínali vyššie – počasie v našej krajine je nevyspytateľné. Je dôležité nenechávať túto povinnosť na poslednú chvíľu, pretože gumy získavajú optimálne vlastnosti až po 300km jazdy. S týmto súvisí aj neskoršia pravidelná kontrola poškodení, kontrola tlaku, či vyváženia.

sníh

  1. Akumulátor

Pri nízkych teplotách môže byť štartovanie problém. Premeranie, kontrola, prípadne výmena autobatérie vám môže ušetriť nielen čas, ale aj peniaze. Avšak pokiaľ ste tento krok zanedbali a auto vám neštartuje, neodporúča sa ho roztláčať – mohli by ste si poškodiť katalyzátor. Radšej sa poobzerajte po štartovacích kábloch. Môžu pomôcť nielen vám.

  1. Prevádzkové kvapaliny

Dobrý výhľad z interiéru nemajú na starosti iba stierače, ale predovšetkým ostrekovače a obsah ich zásobníka. Najideálnejšie je postupne nahrádzať letnú zmes za zimnú už od začiatku októbra. 

  1. Tip na záver – jazdite s rozumom

Pridávajte plynulo, dodržujte primeraný odstup a taktiež sa vyhýbajte prudkému brzdeniu.
Brzdy musia byť počas zimy v stopercentnom stave.