Energetická certifikácia budov
Zatiaľ čo pár rokov dozadu nikto neriešil aký typ kúrenia či okien na stavbu použijete, aby ste minimalizovali energetickú spotrebu, dnes sú podmienky prísnejšie. A pokiaľ vlastníte novostavbu alebo máte skúsenosti http://www.motorkari.cz/tema/%3Ft%3D95510 s predajom či prenájmom bytu viete, že od roku 2008 vstúpila u nás do platnosti energetická certifikácia budov. Energetický certifikát je doklad o vašej energetickej spotrebe budovy. Z tohto certifikátu sa posudzuje, či daný priestor spĺňa aktuálne požadované požiadavky na energetickú hospodárnosť.
Posudzovanie energetickej hospodárnosti.
Okrem toho či vaša budova spĺňa alebo nespĺňa požiadavky na energie, energetický certifikát zohľadňuje aj úroveň energetického hospodárstva. Na základe tohto je budova radená do energetickej triedy. Triedy sú rozdelené na stupnici od A až po G. Toto triedenie ste si možno už všimli pri kúpe práčky či iného domáceho spotrebiču. Čoraz viac rozmýšľame práve nad spotrebičmi triedy A, ktoré majú nízku energetickú náročnosť a dokážu nám šetriť naše energie. Takisto je to aj s celým domom. Už pri stavbe a projektovaní musíte dbať na energetickú hospodárnosť. Na energiu má vplyv potreba energie na kúrenia, ohrev vody, zahrnutá je tu tiež energia na vzduchotechniku, klimatizáciu, zabudovanú elektroinštaláciu či osvetlenie. Do vášho domu či bytu preto vyberajte technológií starostlivo a taktiež s ohľadom na energie. Záležať si dajte aj na výbere kvalitných okien, ktoré dokážu znížiť energie na vykurovanie. Taktiež sa čoraz viac plánujú projekty domov so zateplením.
Energetický certifikát budov je doklad, ktorý potrebujete k vášmu predaju či prenájmu. Bez energetického certifikátu sa dnes nezaobídete ani pri kolaudácii novostavby.
Kde dať energetický certifikát budovy vypracovať?
Na stránke Certifikaciabudovy.sk nájdete informácie ohľadom certifikácie budov a môžete sa informovať o bližších podmienkach. Navštívte stránku certifikaciabudovy.sk alebo firmu sídliacu priamo energetický certifikát v Prešove.